- Vizija, poslanstvo in vrednote
-
Aktualno
- Novice
-
Dobre prakse in razvojni projekti
- Dobre prakse
-
Raziskovalno razvojni projekti
- PEDvolution
- Načrt za okrevanje in odpornost
- GreenSwitch
- Digitalni dvojček distribucijskega omrežja
- Travinje ++
- Creators
- OneNet
- Umetna inteligenca
- Ekvilibrij
- Konzorcij za zeleno transformacijo
- Lokalni trg prožnosti (projekt DN-FLEX)
- Priključna zmogljivost distribucijskega omrežja
- TrafoFlex
- SmartEAM
- Izraba prožnosti v energetskih postrojenjih
- StoreMore
- Investicijski projekti
- Lokalni energetski koncepti
- Javna naročila
- Oddaja apartmajev
- Poslovanje Skupine Elektro Gorenjska
- Zaposlovanje v Skupini Elektro Gorenjska
- Za javnost
- Za delničarje
- Družbena odgovornost
- Elektro Gorenjska
- Gorenjske elektrarne
- 60 let Elektra Gorenjska
StoreMore
StoreMore je dveinpolletni projekt, ki obravnava rešitve za shranjevanje energije, ki igrajo ključno vlogo pri prehodu na uporabo obnovljivih virov energije.
Elektro Gorenjska je partner v projektu, skupaj z dvanajstimi drugimi partnerji iz Madžarske, Slovenije, Avstrije, Bosne in Hercegovine, Češke, Romunije, Nemčije, Hrvaške, Srbije in Črne Gore. Projekt se je začel januarja 2024 in se bo zaključil junija 2026. Vodilni partner projekta je mesto Békéscsaba, glavno mesto okrožja Békés na Madžarskem. Iz Slovenije sodeluje v projektu še BSC, poslovno podporni center, d.o.o., Kranj.
Partnerji projekta StoreMORE bomo analizirali in spodbujali rešitve za shranjevanje energije, razvijali orodja za ublažitev nihanja proizvodnje energije iz obnovljivih virov energije (OVE), prispevali k pospešenemu prehodu na obnovljive vire energije in bolj stabilnemu električnemu omrežju.
Shranjevanje energije je ključno za sprostitev celotnega potenciala obnovljive energije. Projekt StoreMore se osredotoča na izziv shranjevanja energije v Podonavju, pri čemer se posebej osredotoča na okoljske vplive sedanjih metod shranjevanja in potrebo po bolj trajnostnih alternativah. V okviru akcijskega načrta EUSDR 2.1 je naš projekt namenjen pomoči vsaki državi v regiji pri izpolnjevanju nacionalnih ciljev do leta 2030, s čimer prispeva k ambicioznemu cilju Evropske unije, da do istega leta doseže 30-odstotno uporabo obnovljive energije, ob upoštevanju nacionalnih zgornjih mej emisij.
Cilji projekta StoreMORE so:
- ublažitev nihanj OVE in usmeritev k bolj uravnoteženemu, varnemu in neodvisnemu energetskemu omrežju. Partnerji raziskujejo in razvijajo inovativne, razširljive in modularne alternativne rešitve za shranjevanje električne energije. Te rešitve so zasnovane tako, da omogočijo učinkovitejšo rabo obnovljive energije.
- povečanje energetske varnosti v Podonavju z zagotavljanjem zanesljivih rešitev za shranjevanje energije. Te rešitve bodo podpirale učinkovito integracijo in uporabo lokalnih OVE ter tako prispevale k širšim ciljem energetske neodvisnosti regije.
- zagotovitev rešitev, ki so ekonomsko upravičene, okolju prijazne in tehnološko napredne. Partnerji raziskujejo in razvijajo inovativne rešitve za shranjevanje električne energije ter izkoriščajo umetno inteligenco za učinkovitejše upravljanje OVE
Vključenost Elektro Gorenjska
Elektro Gorenjska bo prisoten v vseh delovnih sklopih, kar pomeni, da bomo aktivno sodelovali pri ugotavljanju stanja na področju hranilnikov energije, predvsem glede novih tehnologij v celotni Sloveniji. Podpirali bomo tudi razvoj specializiranih orodij za načrtovanje skladiščnih kapacitet in izboljšanje zmogljivosti obstoječih OVE. Pomagali bomo tudi pri zagotavljanju rešitev za modeliranje skladiščnih sistemov in optimizacijo delovanja OVE. Nenazadnje bomo sodelovali tudi pri dejavnostih krepitve zmogljivosti, razširjanja in vodenja projektov.
Čeprav naše podjetje pokriva le 10 % ozemlja Slovenije, bomo preko pogodbenega razmerja z nacionalnim sistemskim operaterjem distribucijskega omrežja ugotavljali stanje na področju hranilnikov energije za celotno Slovenijo. Z našim sodelovanjem v prejšnjih in tekočih EU in nacionalnih projektih bomo tudi začrtali trenutno stanje shranjevanja energije na ravni prenosnega sistema. Ker je Elektro Gorenjska vključen v projekte energetske skupnosti, ki se ukvarjajo tudi s shranjevanjem toplote, imamo izkušnje in bomo ugotavljali potencial drugih vrst hranilnikov energije v Sloveniji tudi preko našega obstoječega sodelovanja z lokalnimi regionalnimi energetskimi agencijami v Sloveniji. Najprej bomo preslikali deležnike na nacionalni ravni, analizirali trenutno stanje implementacije različnih tehnologij shranjevanja v Sloveniji, podali pogled na shranjevanje energije in pomagali pri pripravi analize izvedljivosti različnih rešitev shranjevanja od električnih baterij do gravitacijskih, toplote, vodika in drugih vrst rešitev za shranjevanje energije.
Sodelovali bomo pri razvoju modelirnih orodij in informacijskih platform za analizirane skladiščne rešitve ter optimizacijskih orodij za operaterje OVE z zagotavljanjem anonimiziranih podatkov o porabi in proizvodnji električne energije naših odjemalcev ter z demonstracijo razvite rešitve na našem območju, ob zagotavljanju testiranja in prizadevanja za validacijo.
Kot operaterju distribucijskega sistema je v našem interesu, da še naprej omogoča širjenje rešitev za shranjevanje in OVE, hkrati pa pomaga pri prehodu na zeleno energijo v Sloveniji v skladu z Nacionalnim energetskim in podnebnim načrtom. Zato bomo podpirali fino nastavitev orodij za modeliranje in optimizacijo OVE s pomočjo energetskih, vremenskih in GIS podatkov ter z lastnimi že razvitimi algoritmi za optimalno dimenzioniranje in postavitev OVE in baterij na ozemlju, ki ga pokrivamo.
Pomagali bomo pri širjenju rezultatov in rešitev projekta StoreMore prek našega predanega oddelka za odnose z javnostmi in korporativnega komuniciranja prek družbenih medijev, tiska, naše spletne strani ter z namenskimi dogodki, ki jih bomo organizirali ali se jih bomo udeležili. Udeležili se bomo projektnih sestankov in obiskov demo lokacij, medtem ko bomo obvladovali tveganja, projektne dejavnosti, proračun, vire in časovne okvire za učinkovito doseganje predlaganih projektnih ciljev. Več informacij o projektu StoreMore